Lin är ett fantastiskt material att sticka i! Plaggen får vacker lyster och ger en behaglig känsla mot kroppen. De blir slitstarka, åldras med värdighet och blir mjukare ju mer de används.
I den här boken finns beskrivningar till 29 lintröjor, koftor och västar. De fyra basplaggen kan du anpassa efter egna mått och önskemål. Här finns ytmönster, spetsmönster, mönster i intarsiastickning och med lyfta maskor. Du får läsa om montering av plaggen och hur du tvättar och förvarar dem på bästa sätt. Plaggens vackra färgskala är inspirerad av den stämningsfulla naturen på Öland, som också skildras i boken.
Karin Öberg är stickformgivaren som ägnar sig åt att utforska linets möjligheter. Hon har stickat i lin i 30 år och delar med sig av sina erfarenheter, tips och råd kring sticktekniker som passar linets egenskaper.
ArbetstitelSticka i lin. Tröjor, koftor och västar
Standardpris329.00
Illustrerad
Orginaltitel
Åldersgrupp
BandtypInbunden
Recensionsutdrag
Läsordning i serie
MediatypBok
AvailableToOrder
IsContractProduct
Inlaga
Sidor152
Publiceringsdatum2026-09-24 00:00:00
FörfattareKarin Öberg
Kort BeskrivningLin är ett fantastiskt material att sticka i! Här finns beskrivningar till 29 lintröjor, koftor och västar. De fyra basplaggen kan du anpassa efter egna mått och önskemål. Du får läsa om montering av plaggen och hur du tvättar och förvarar dem på bästa sätt. Den vackra färgskalan är inspirerad av Ölands natur.
Storlek
Färg
IsBokinfoProduct
SeriesTitle
erpOwnsPrice
BokinfoStatusCode10