Minnen från skog och sjö : en man - tusen äventyr
(Klicka för en större bild)

Minnen från skog och sjö : en man - tusen äventyr

Lars-Erik Nilsson & Nils Lennartsson

449kr / st.
Inbunden
Artikelnummer:9789180807814
Enhet:st.
Lagerstatus:Beställningsvara
St:
Boken är en sammanställning av självbiografiska upplevelser, några dikter med mera, skrivna av Nils som berättar om sitt liv som bl.a. dräng, skogshuggare, kolare, rallare och inte minst jägare.
Berättelserna återfanns i en ärvd bortglömd ringpärm på vinden och innehåller ofta en stor portion humor. De börjar på några gårdar i Närke för att till största delen utspela sig i Orsa finnmark, Dalarna, Härjedalen och Jämtland. De fortsätter med säljakt i norska ishavet och på Kvarkens isar utanför Holmsund för att slutligen hamna i Västerbottens inland.
Texten har skrivits om till modern svenska och kompletterats med bilder, utdrag från kyrkböcker, kartor m.m. liksom förklarande fotnoter och några extra kapitel av informativ karaktär.
Skriv ut
Visa stor bild
PDF