9789147093342_1
(Klicka för en större bild)

Kvalitativ forskningsmetod i psykologi

Pia Langemar

599kr / st.
Häftad
Artikelnummer:9789147093342
Enhet:st.
Lagerstatus:Beställningsvara
St:

Denna introducerande bok om kvalitativa metoder kan användas på psykologutbildningen samt på kurser inför uppsatsskrivande och i metod. Boken går igenom de olika delarna av forskningsprocessen, från ämnesval, urval och datainsamling till analys och rapportskrivning. Det specifikt kvalitativa i forskningen lyfts fram och sätts i relation till det kvantitativa arbetssättet.

I bokens avslutande del presenteras olika kvalitativa inriktningar av forskning och deras vetenskapsteoretiska förankring. Till varje kapitel hör övningsuppgifter där läsaren kan reflektera över olika aspekter av kvalitativ metod.

Om författaren
Pia Langemar är adjunkt vid psykologiska institutionen, Stockholms universitet och doktorerar på kvalitativ metod som hon också undervisar i.

Skriv ut
Visa stor bild
PDF